Szanowni Państwo,
Kilka miesięcy temu na jednej z głównych ulic Warszawy miał miejsce rasistowski incydent, którego ofiarą był nasz student z Afryki. Nie był to akt odosobniony.
Collegium Civitas rozpoczęło szereg działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa przebywających w Warszawie cudzoziemców, którzy ze względu na odmienny kolor skóry, wygląd, czy też język, stają się obiektem ataków. Władze i samorząd Collegium Civitas wystosowały petycję do Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy oraz do Komendanta Stołecznego Policji, w której domagamy się zwiększenia bezpieczeństwa grup szczególnie narażonych na ataki. Nasza inicjatywa spotkała się ze zrozumieniem stołecznych władz i poparciem ze strony konferencji rektorów wyższych uczelni Warszawy. .Pod zamieszczoną na stronie www.petycje.pl petycją PRZECIW RASIZMOWI podpisało się już niemal 2 tys. osób.
We współpracy z Fundacją „Afryka Inaczej” przygotowujemy również otwarcie specjalnej strony internetowej oraz help-line, z których będą mogły korzystać osoby nie mówiące po polsku.
Uważamy, że niezbędne jest także podjęcie działań uwrażliwiających mieszkańców Warszawy na niepokojące zjawiska przemocy na tle rasowym. Jednym z nich, jak rozumiemy, jest podjęta przez studentów Collegium Civitas i ich przyjaciół inicjatywa Warszawska Grupa Antyfaszystowska. W imieniu swoim, a także całej społeczności Collegium Civitas chciałbym wyrazić poparcie dla tej jak i innych pokojowych inicjatyw, których celem jest walka z rasizmem i innymi postawami opartymi na nienawiści i dążącymi do społecznego napiętnowania oraz wykluczenia. Uważam, że ważne jest, aby idea otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa dotarła do jak najszerszego grona, zwłaszcza, że wkrótce – na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej do Warszawy przyjadą tysiące miłośników futbolu. Pozwólmy im, zgodnie z hasłem promującym stolicę, zakochać się w Warszawie.
Z poważaniem
Edmund Wnuk-Lipiński
Rektor Collegium Civitas